مقایسه زبان PHP با ASP.NET

در ابتدا برای یادگیری زبان‌های سمت سرور این سوال پیش می‌آید که کدام زبان برای یادگیری و طراحی سایت مناسب‌تر و قوی‌تر است. در این مقاله به توضیح تفاوت‌های اصلی میان زبان PHP و زبان  ASP.NET می‌پردازیم.
سایت‌هایی که به زبان PHP نوشته می‌شوند قابل نصب و اجرا در سرورهای لینوکس و ویندوز هستند که بیشتر از سرورهای لینوکسی برای سایت‌های PHP استفاده می‌شود زیرا سرور لینوکس ارزانتر از سرور ویندوز است. سایت‌هایی که به زبان ASP.NET نوشته می‌شوند برای اجرا نیازمند سرور ویندوز با وب سرور IIS هستند که خود شامل هزینه‌ی بیشتری می‌باشد.
زبان PHP متن باز (open source) می‌باشد.
سرعت اجرای صفحات PHP از صفحات ASP.NET بیشتر است که این موضوع یک اصل مهم در طراحی سایت می‌باشد.
برای طراحی سایت به زبان ASP.NET نرم افزار visual studio.net تمام خواسته‌های طراح را برطرف می‌کند این در حالیست که برای زبان  PHP هیچ نرم افزاری وجود ندارد که بتواند تمام نیازهای طراح را برطرف کند (نرم افزار dream weaver تا حدودی می‌تواند مفید باشد).
در ASP.NET میتوان از زبان‌های برنامه نویسی مختلف (C++، C#، VB و ...) استفاده نمود در حالی که در PHP تنها میتوان از زبان خودش (PHP) استفاده کرد.
برای طراحی سایت به زبان  PHP باید کدهای PHP را میان کدهای HTML نوشت درحالی که ASP.NET قابلیت code behind را دارد که به طراح این امتیاز را می‌دهد تا کدهای HTML را جدا از کدهای ASP.NET بنویسد تا زمان عیب یابی تنها به بخش مورد نظر رجوع کند. البته برای زبان PHP هم نرم افزارهایی هست که بتواند این کار را انجام دهد اما به صورت default این کار را انجام نمی‌دهد .

نویسنده : الهام شریف  تاریخ : 97/10/26

مقالات مرتبط